PL EN


dome.jpg

WITAMY

na polskich stronach teleskopu SALT
(Southern African Large Telescope)

W 1999 roku rządy Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Południowej Afryki podpisały porozumienie o wspieraniu wzajemnej współpracy technologicznej i naukowej. W ramach tego porozumienia powołano komisję mającą na celu zidentyfikowanie możliwych dziedzin współpracy. Podczas jej obrad zapadła decyzja o współfinansowaniu przez Polskę budowy w RPA teleskopu SALT.

Na tych stronach prezentujemy podstawowe informacje o teleskopie, jego detektorach oraz organizacjach powołanych do zarządzania projektem.


         

Południowa Afryka, Polska, Niemcy, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia i Wielka Brytania ukończyły budowę największego na południowej półkuli teleskopu. Jego główne zwierciadło, składające się z sześciokątnych fragmentów, ma średnicę 11 metrów. Wzorowany na amerykańskim teleskopie HET (Hobby-Eberly Telescope) Wielki Teleskop Południowoafrykański (SALT) ma zupełnie nowy układ optyczny. SALT jest w stanie zobserwować odległe gwiazdy, galaktyki i kwazary miliardy razy słabsze niż dostrzegalne gołym okiem.


Deklaracja dostępności       |       Webmaster: pych@camk.edu.pl